Buty sportowe to dość rozległa kategoria i trudno pokusić się udzielanie ogólnych wskazówek dotyczących wyboru. Obuwie do gry w piłkę nożną musi spełniać konkretne wymagania potencjalnego nabywcy, jednak w przypadku butów do biegania czy do gry w koszykówkę kryteria, jakimi się kierujemy, mogą dość istotnie się różnić.

Czym więc należy sugerować się, wybierając obuwie sportowe? Za ważne kryterium należałoby uznać w tym przypadku dostosowanie do spełniania konkretnych zadań. Wspomniane już buty do gry w piłkę nożną mają na przykład specjalną podeszwę, która zapewnia dobrą przyczepność, nawet na śliskiej murawie.

Buty do biegania muszą być wykonane z wyjątkowo trwałych materiałów oraz wspierać ruch stopy na osi pięta-palce. Ogromne znaczenie w przypadku doboru odpowiedniego obuwia sportowego ma również dopasowanie do kształtu stopy – chodzi tutaj nie tylko o jej rozmiar, ale także o podbicie.

Warto dostosować je też do… sylwetki. Dobrze dobrane buty zmniejszają nacisk, jaki zmuszone są znosić stopy, co wpływa korzystnie nie tylko na tę część ciała, ale również na kręgosłup oraz inne elementy układu szkieletowego.

Słuszne decyzje podjęte w omawianym zakresie pozwalają na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji. Duże znaczenie ma również jakość materiałów użytych do stworzenia konkretnej pary butów – jeśli jest ona wysoka, zdecydowanie łatwiej uniknąć przykrego zapachu, nawet po wyjątkowo intensywnym treningu.

Zwiększa się przy tym trwałość, dzięki czemu jedna para butów może służyć nam przez wiele lat.