Składanie i przyjmowanie oficjalnych wizyt wymaga uszanowania pewnych konwenansów, spośród których część związana jest ze strojem, a więc również z butami. Jakie cechy powinno posiadać obuwie wizytowe, by jak najlepiej spełniało swoją funkcję i wystawiało dobre świadectwo osobie, która je nosi i chce zaprezentować się z jak najlepszej strony? Buty wizytowe, czyli po prostu półbuty, powinny być przede wszystkim eleganckie. Najbezpieczniejszy wybór w zakresie kolorystyki to oczywiście czerń i brąz, jednak nutka awangardy, jeśli jest odpowiednio subtelna, z pewnością nie zaszkodzi.

Nieco odważniejsze barwy i akcenty również wchodzą w grę, jednak warto zachować umiar. Poza tym należy uświadomić sobie, że nie każdy czuje się dobrze, mając na sobie strój, w którym występują szczególnie wyraziste elementy. Materiał najbardziej odpowiedni do wykonania obuwia wizytowego to oczywiście naturalna skóra – najczęściej wykorzystuje się licową, ewentualnie zamsz, nubuk może prezentować się umiarkowanie elegancko.

Stosowanie syntetycznych zamienników sprawia, że buty wyglądają mniej efektownie, a do tego nie są tak trwałe, jak te wykonane z materiału naturalnego. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku także jakość wykonania. Wszelkie ślady kleju, nierówne szwy oraz inne niedociągnięcia niestety wyjątkowo skutecznie psują efekt.

Należy ponadto mieć świadomość, że o skórzane, a w zasadzie o każde buty należy dbać, czyszcząc je i impregnując – w przeciwnym razie nawet najpiękniejszy model może stosunkowo szybko zamienić się we własną karykaturę.