Wybór butów na zimę ma olbrzymie znaczenie i wie o tym doskonale każdy, kto choćby raz wybrał nietrafnie. W chłodnym okresie roku panie najchętniej sięgają po kozaki i doprawdy trudno dziwić się podobnym skłonnościom. O czym warto pamiętać, typując konkretny model? Na co zwracać uwagę, by uniknąć zimna, wilgoci i nieefektownego wyglądu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Najważniejsze, by buty na zimę były ciepłe – to nie rada troskliwej babci, ale każdego, kto kiedykolwiek funkcjonował choćby przez tydzień w zimowych warunkach. Niskie temperatury i opady śniegu skłaniają do tego, by ciepło się ubierać od stóp do głów. Dotyczy to nie tylko grubości kurtki i swetra, ale również ocieplenia butów.

Dzięki warstwie izolującej możemy uniknąć bolesnych odmrożeń, a także dyskomfortu, który dziesięciominutowe oczekiwanie na przystanku potrafi zamienić w katorgę. Ocieplenie w rodzaju naturalnego futra czy wełny sprawdza się wybornie i wyraźnie zwiększa komfort użytkowania konkretnej pary obuwia. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonuje się kozaki damskie na zimę, warto stawiać na naturalną skórę – nie tylko ze względu na jej wygląd, ale przede wszystkim z uwagi na właściwości.

W tym przypadku możemy wybierać pomiędzy skórami licowymi oraz szorstkimi – do drugiej grupy należy zamsz i nubuk. To właśnie ostatni z rodzajów, a także rozmaite warianty skór gładkich są najmniej kłopotliwe, jeśli chodzi o impregnację i właśnie dlatego najlepiej sprawdzają się zimową porą.