Termin „mokasyn” pierwotnie odnosił się do nazwy obuwia noszonego przez północnoamerykańskich Indian i dotąd trwale gości w różnych językach świata, tak samo zresztą jak same buty. Czym charakteryzują się mokasyny, które od wieków cieszą stosunkowo dużą popularnością? Najczęściej wykonuje się je z miękkiej, oczywiście naturalnej skóry.

Nie mają one ani cholewek, ani sznurówek, próżno także szukać w nich obcasa, ponieważ podeszwa mokasynów pierwotnie była płaska. Jeśli chodzi o ostatnią spośród poruszanych kwestii, na przestrzeni lat zaszły jednak pewne zmiany i obecnie buty, o których mowa, miewają obcasy.

Jeśli już mowa o zmianach, jakie zaszły w przypadku mokasynów na przestrzeni lat, a nawet wieków, warto wiedzieć, że początkowo obuwie tego rodzaju nosili wyłącznie mężczyźni, jednak dziś dostępne jest ono w wersji nie tylko męskiej, ale również damskiej. Mokasyny to wyjątkowo wygodne i lekkie obuwie, które zapewnia komfort na co dzień, świetnie komponując się przy tym z różnorodnymi strojami.

Ponadto, większość dostępnych na rynku modeli pozbawiona jest sznurówek, a wsuwane buty nakłada się w mgnieniu oka. Łódeczkowaty kształt i najczęściej wyjątkowo prosty design, który bywa przy tym wyrazisty, to nie tylko znaki rozpoznawcze, ale również atuty mokasynów – butów docenianych przez kobiety zmęczone noszeniem często twardego i niewygodnego obuwia na wysokim obcasie, a także przez mężczyzn, którzy wysoko cenią sobie komfort, a już w szczególności wówczas, gdy chodzi o strój.