Najważniejszą cechą, jaką powinno posiadać obuwie trekkingowe, nie jest wygląd. Oczywiście ma on znaczenie, jak zresztą w wielu innych przypadkach, jednak nie powinien być elementem decydującym. Czym więc, jeśli nie prezencją, należy kierować się wybierając „buty do zadań specjalnych”? Buty trekkingowe znakomicie sprawdzają się nie tylko w górach, gdzie zapewniają bezpieczeństwo, ponieważ pomagają nam uniknąć zwichnięć i innych kontuzji spowodowanych występowaniem nierówności podłoża.

Warto nosić je również na płaskim terenie, szczególnie wówczas, gdy każdego dnia pokonujemy piechotą wiele kilometrów – do pracy, szkoły czy po prostu ot tak, hobbystycznie. W takich sytuacjach odpowiednie obuwie zapobiega powstawaniu odcisków, opuchnięć, wykrzywień czy wreszcie zniekształceń – należałoby dodać, że bardzo bolesnych. Czy jednak but butowi równy? Jak wybrać ten właściwy model? Dokonanie wyboru tych najwłaściwszych butów trekkingowych nie jest łatwe, jednak przy odrobinie wysiłku można zdecydować słusznie.

Niewątpliwie warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonany jest dany model – najlepiej, by umożliwiały one stopie „oddychanie”, jednocześnie cechując się wodoodpornością. Duże znaczenie ma również wyprofilowanie – but trekkingowy powinien być wygodny i nie męczyć dodatkowo stopy w trakcie wielogodzinnego marszu. W tym przypadku liczy się także grubość i wytrzymałość podeszwy; jeśli nie jest ona odpowiednia wspinanie się po ostrych nierównym podłożu czy wręcz ostrych graniach może okazać się wyjątkowo bolesne.