Półbuty charakteryzują się tym, że ich cholewki, jeśli w ogóle się pojawiają, sięgają maksymalnie do kostek. Obuwie tego rodzaju może być sznurowane albo wsuwane. Dobre jakościowo modele wykonuje się głównie ze skóry – licowej, nubukowej oraz z zamszu, co sprawia, że nie tylko świetnie się prezentują, ale gdy poddaje się je odpowiedniej impregnacji, okazują się być także wyjątkowo trwałe. Ważną odmianą półbutów są pantofle – bardziej elegancka wersja tych pierwszych, w której może pojawić się obcas.

Ze względu na zamiłowanie kobiet do gromadzenia ubrań i rozmaitych dodatków, w tym oczywiście butów, na rynku można znaleźć liczne i różnorodne modele zaprojektowane i stworzone właśnie z myślą o paniach. Najbardziej godne uwagi są oczywiście te, które tworzy się z prawdziwej skóry. Obuwie, a więc także półbuty damskie, powinno być jednak nie tylko ładne i trwałe, ale również wygodne, a także zaprojektowane i wykonane tak, by nie szkodzić stopom, czyli na przykład nie wymuszać na nich przyjmowania niezdrowej pozycji na wiele godzin albo nie powodować powstawania odcisków ze względu na zbyt twarde wykończenia albo szwy pojawiające się w nieodpowiednich miejscach. Damskie półbuty mogą okazać się znakomitym dopełnieniem stroju, zarówno tego wyjątkowo eleganckiego, jak i półoficjalnego czy wręcz codziennego.

Aby jednak tak się stało, musimy poświęcić odrobinę uwagi kwestii dokonania odpowiedniego wyboru, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i o komfort noszenia – oba aspekty mają bowiem olbrzymie znaczenie.