Stopa małego człowieka przeobraża się wyjątkowo dynamicznie i jest intensywnie kształtowana przez czynniki zewnętrzne. W przypadku dziecięcego obuwia warto z pewnością zwracać uwagę na to, czy jest ono odpowiednio wyprofilowane i dostosowane do rozmiaru noszonego przez danego malucha, wysokości podbicia itd.

Podobne wymagania są w stanie spełniać trampki dziecięce wykonane z wysokiej jakości materiałów. Istnieje ponadto szereg innych czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze butów dla dziecka.

Kiedy nasze dziecko zaczyna swoją „karierę”, najpierw przedszkolną, a następnie szkolną, chcemy zapewnić mu maksimum wygody, a jednocześnie także pomóc uczyć się samodzielności. Najłatwiej robić to w nieskomplikowanych codziennych sytuacjach, m.

in. za sprawą obuwia.

W przypadku maluchów doskonale sprawdzają się na przykład trampki na rzepy, których nakładanie nie należy do najtrudniejszych czynności. Kiedy dziecko opanuje już trudną sztukę wiązania sznurowadeł, możemy zakupić buty wiązane.

Za całkowicie odrębną kategorię można uznać trampki dla dziewczynki – bardzo często zdobne, kolorowe, posiadające bajkowe motywy. Tego rodzaju obuwie znakomicie zaspokaja dziewczęce potrzeby, nie tylko praktyczne (komfort), ale również estetyczne („mała królewna” ma duże szanse zwycięstwa w plebiscycie na najpiękniejsze buty w klasie), a także społeczne (dziewczynki uwielbiają przecież porównywać między sobą stroje i dodatki).

Dokonując wyboru, warto kierować się opinią dziewczynki, która będzie nosić dane buty.